Missed the fun?

Winners can pick up their trophies at Willow Bend Center of the Arts

Volunteer of the Year

Jenni Word

President’s Award

Laura Coppedge

Arts Advocate of the Year

City of Plano Cultural Affairs Commission

Rising Star Girls (K-3rd)

Leadership

Kenley Morton

Actress in a Musical

Emma Duenas – Outstanding
Ella Loner – Runner Up

Actress in a Comedic Role in a Musical

Macauley Carter – Outstanding
Camille Billingsley – Runner Up

Actress in a Comedic Role in a Play

Quinn Hopping – Outstanding
Lila Hulme – Runner Up

Actress in a Dramatic Role in a Musical

Aneya McClinton – Outstanding
Jordan Graca – Runner Up

Actress in a Dramatic Role in a Play

Elle Vartabedian – Outstanding
Sophia Rosales – Runner Up

Singer

Lily Washokera – Outstanding
Jiya Patel – Runner Up

Supporting Actress in a Musical

Annie Fetter – Outstanding
Kelly Brown – Runner Up

Supporting Actress in a Play

Jordyn Word – Outstanding
Hannah Schiller – Runner Up

Transformational Character in a Musical

Haven Proffitt – Outstanding
Mackenzie Farrar – Runner Up

Transformational Character in a Play

Laine Look – Outstanding
Deniz Ilk – Runner Up

Characterization in a Musical

Vera Borges – Outstanding
Bea Louise Pacholski – Runner Up

Characterization in a Play

Bianca Comas – Outstanding
Lizzie Reznik – Runner Up

Trouser (Girl in a Boy Role) in Production

Avril Huang – Outstanding
Vignamathi Manikandan – Runner Up

Dancer

Moxley Huss – Outstanding
Adriana Quiros – Runner Up

Physical Acting in a Musical

Ava Johansson – Outstanding
Charlotte Hamm – Runner Up

Physical Acting in a Play

Landrie Lott – Outstanding

Featured Actress in a Musical

Nyrie Hooper – Outstanding
Lucy Trees – Runner Up

Featured Actress in a Play

Coco Cate – Outstanding
Mary Beth Huley – Runner Up

Cameo Actress in a Musical

Ava Bender – Outstanding
Lemon Drake – Runner Up

Cameo Actress in a Play

Madison Smith – Outstanding
Georgia Redman – Runner Up

Newcomer in a Musical

Evie Lowber – Outstanding
Cece Ellis – Runner Up

Newcomer in a Play

Ava Thedford – Outstanding
Blakely-Ryan Coleman – Runner Up

Honorable Mention

Veda Patel – Outstanding
Lexi Richard – Runner Up

Junior Girls (4th-6th)

Leadership

Sydney Bridgewater
Molly Torrescano

Actress in a Musical

Reese Blair – Outstanding
Mimi Kim – Runner Up

Actress in a Play

Allison Gore – Outstanding
Madison McKenna – Runner Up

Actress in a Comedic Role in a Play

Suzy Marshall – Outstanding
Ryley Lawson – Runner Up

Actress in a Comedic Role in a Musical

Bailey Lochman – Outstanding
Audrey Shutley – Runner Up

Actress in a Dramatic Role in a Production

Molly Torrescano – Outstanding
Paola Gonzalez-Fournier – Runner Up

Singer

Lauren Green – Outstanding
Avery Ford – Runner Up

Supporting Actress in a Musical

Matilde Rodriguez-Glass – Outstanding
Zoe Graca – Runner Up

Supporting Actress in a Play

Jillian Everett – Outstanding
Claire Cockrell – Runner Up

Transformational Character in a Musical

Kira Trees – Outstanding
Zoe Leana Ginchansky – Runner Up

Transformational Character in a Play

Emma Hunter – Outstanding
Katherine Caviness – Runner Up

Characterization in a Musical

Katy Rose Nugent – Outstanding
Jet Fargo – Runner Up

Characterization in a Play

Catherine Cockrell – Outstanding
Rose Smith – Runner Up

Dancer

Lola Murdock – Outstanding
Fiona Libby – Runner Up

Trouser Role in a Production

Maggie Eichinger – Outstanding
Sammie Coffee-Prose – Runner Up

Villain in a Production

Emma Price – Outstanding
Lauren Look – Runner Up

Physical Acting in a Musical

Zaara Nichols – Outstanding
Katie Scott – Runner Up

Physical Acting in a Play

Maraya Smith – Outstanding
Talia Deich – Runner Up

Featured Actress in a Musical

Whitney Preissler – Outstanding
Alexis Word – Runner Up

Featured Actress in a Play

Evie Dittman – Outstanding
Avery Dickens – Runner Up

Cameo Actress in a Musical

Sesame Drake – Outstanding
Elise Forteith – Runner Up

Cameo Actress in a Play

Suzy Marshall – Outstanding

Newcomer in a Musical

Hope Howe – Outstanding
Selah Grace – Runner Up

Newcomer in a Play

Mariposa Urbina – Outstanding

Honorable Mention

Evalena Davis – Outstanding
Bianca Addison – Runner Up

Intermediate Girls (7th-9th)

Leadership

Ariel Huang – Outstanding
Addy Fargo – Runner Up

Actress in a Musical

Allison Crowe – Outstanding
Edie Setnick – Runner Up

Actress in a Play

Lauren Whitehead – Outstanding
Hannah Harness – Runner Up

Actress in a Comedic Role in a Musical

Nica Hedtke – Outstanding
Lindsey Fetter – Runner Up

Actress in a Comedic Role in a Play

Skyler Grayce – Outstanding
Josie Novak – Runner up

Actress in a Dramatic Role in a Musical

Violet Preissler – Outstanding
Maggie Scott – Runner Up

Actress in a Dramatic Role in a Play

Kate Bartel – Outstanding
Taylor Knott – Runner Up

Singer

Emme Pullen – Outstanding
Katherine Dillingham – Runner Up

Supporting Actress in a Comedic Role in a Musical

Addie Duewall – Outstanding
Alyson Greif – Runner Up

Supporting Actress in a Dramatic Role in a Musical

Gretchen Coppedge – Outstanding
Ava Good – Runner Up

Supporting Actress in a Play

Reese Williams – Outstanding
Dolly Dittman – Runner Up

Transformational Character in a Musical

Ava Schelin – Outstanding
Kate Blair – Runner Up

Transformational Character in a Play

Elizabeth Sutherland – Outstanding
Sydney Evans – Runner Up

Characterization in a Dramatic Role

Alexa Taylor – Outstanding
Charlotte Foree – Runner Up

Characterization in a Comedic Role in a Production

Miyabi King – Outstanding
Sarah Sevak – Runner Up

Villain in a Production

Daphne Adams – Outstanding
Saxon Moseley – Runner up

Dancer

Hanna Le – Outstanding
Brittan Greif – Runner Up

Trouser Role in a Musical

Sophia Bock – Outstanding
Morgan Bowers – Runner Up

Trouser Role in a Play

Maya Perkins – Outstanding
Sophia Papaleo – Runner Up

Physical Acting in a Musical

Lola Daniel – Outstanding
Kendall Zeigler – Runner Up

Physical Acting in a Play

Audrey Holman – Outstanding
Kenzie Goode – Runner Up

Featured Actress in a Comedic Role

Maya Lunia – Outstanding
Nina Jones – Runner Up

Featured Actress in a Dramatic Role

Luna Oldford – Outstanding
Isabella Bernardini – Runner Up

Cameo Actress in a Musical

Bella Pacholski – Outstanding
Katey Roberts – Runner Up

Cameo Actress in a Play

Kylie Matzke – Outstanding
Abbie Walker – Runner Up

Newcomer in a Musical

Addison Truman – Outstanding
Ciani Cendejas – Runner Up

Newcomer in a Play

Grace Traylor – Outstanding
Nora Galvan – Runner Up

Teen Intern

Bella Frankenfeld – Outstanding
Dancie Vieyra – Runner Up

Honorable Mention

Emily Deich – Outstanding
Jocelynn Erives – Runner Up

Rising Star Boys (K-3rd)

Leadership

Juan Erives – Outstanding

Actor in a Comedic Role in a Production

Grant Goodwin – Outstanding

Actor in a Dramatic Role in a Production

Ryan Jewoo Kim – Outstanding
Foster Spies – Runner Up

Supporting Actor in a Production

Juan Erives – Outstanding
Arjun Shah – Runner Up

Transformational Character in a Production

Cole Duewall – Outstanding
Marshall Kariger – Runner Up

Characterization in a Production

Noah Oulad-Chikh – Outstanding
Marshall Ryan – Runner Up

Physical Acting in a Production

Eric Garcia – Outstanding
Alex Orendain – Runner Up

Cameo Actor in a Production

Blake Hunter – Outstanding
Alex Everett – Runner Up

Newcomer in a Production

Alexander Trees – Outstanding
Bryson Muchisu – Runner Up

Honorable Mention

Wyatt Hartz – Outstanding
Jake Jensen – Runner Up

Junior Boys (4th-6th)

Leadership

Colt Marr – Outstanding
Charlie Hauser – Runner Up

Actor in a Production

Jake Kerstine – Outstanding
Brady Farrar – Runner Up

Actor in a Comedic Role in a Production

Rhett Manders – Outstanding
Parker Lindsay – Runner Up

Actor in a Dramatic Role in a Production

Charlie Hauser – Outstanding
Jackson Ervin – Runner Up

Singer

Aidan Piper – Outstanding
Mitchell Walker – Runner Up

Supporting Actor in a Production

Landon Burch – Outstanding
Justin Le – Runner Up

Transformational Character in a Production

Drake Shesler – Outstanding
Nate Corbin – Runner Up

Characterization in a Production

Landon Shine – Outstanding
Devin Douglas – Runner Up

Villain in Production

Jack Gray – Outstanding
Griffin Green – Runner Up

Physical Acting in a Production

Sir Thomas Watson IV – Outstanding
Luke Hulme – Runner Up

Dancer

Tyrique Scott – Outstanding
Carter Griffin – Runner Up

Featured Actor in a Production

Griffin Tippen – Outstanding
Kirk Gray – Runner Up

Cameo Actor in a Production

Brody Pacholski – Outstanding
Benjamin Bradberry – Runner Up

Newcomer in a Production

Carter Ruback – Outstanding
Elliot Garven – Runner Up

Honorable Mention

Matthew Miller – Outstanding
Eli Thorne – Runner Up

Intermediate Boys (8th-9th)

Leadership

Jackson Vieyra – Outstanding
Aiden Lewis – Runner Up

Actor in a Production

Noah Woodiel – Outstanding
Bennett Tschoepe – Runner Up

Actor in a Comedic Role in a Production

Jude Scott – Outstanding
Derian Herrman – Runner Up

Actor in a Dramatic Role in a Production

Hank Ryan – Outstanding
Connor Schlegel – Runner Up

Singer

Jonathan Rizzo – Outstanding
Charlie Abney – Runner Up

Supporting Actor in a Production

Jhairo Erives – Outstanding
Everett Johnson – Runner Up

Transformational Character in a Production

Brendon Weber – Outstanding
Brendan Curran – Runner Up

Dancer

Dax Foree – Outstanding
Max Dowd – Runner Up

Characterization in a Musical

Robby Coppedge – Outstanding
Grant Feather – Runner Up

Characterization in a Play

Seth Rindlisbacher – Outstanding
Dylan Dry – Runner Up

Villain in a Production

Elijah Davis – Outstanding
Nicholas Sierra – Runner Up

Physical Acting in a Production

Joshua Nicketta – Outstanding
Patrick Garcia – Runner Up

Featured Actor in a Musical

Asher Stanley – Outstanding
Kayden Ortiz – Runner Up

Featured Actor in a Play

Arth Thekkepat – Outstanding
Koren Eckels – Runner Up

Newcomer in a Production

Chase Messer – Outstanding

Honorable Mention

Harry Lancaster – Outstanding
Colton Michaels – Runner Up